Stapa Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 177 172 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 197 385 | 819 369 | 417 919 | 1 175 994 | 908 943 | 604 515 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 197 385 | 819 369 | 417 919 | 1 175 994 | 908 943 | 604 515 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 51 867 | 611 174 | 108 952 | 258 485 | 269 304 | 53 427 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 51 867 | 611 174 | 108 952 | 496 077 | 269 304 | 53 427 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 120 518 | 62 677 | 223 772 | 565 949 | 265 723 | 177 172 |
| Summa eget kapital | 145 518 | 208 195 | 308 967 | 679 917 | 639 639 | 551 088 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 162 336 | 863 693 | 631 177 | 1 825 458 | 981 797 | 1 259 930 |
| Rörelseresultat | 153 330 | 78 936 | 282 599 | 950 371 | 102 815 | 230 843 |
| Resultat före skatt | 153 330 | 78 936 | 282 276 | 712 779 | 337 958 | 224 725 |
| Årets resultat | 120 518 | 62 677 | 223 772 | 565 949 | 265 723 | 177 172 |
| Personalkostnader | 2 734 | 750 584 | 321 033 | 829 592 | 815 439 | 964 085 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 123 000 | 195 000 | 306 000 | 265 723 | 177 172 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stapa Consulting AB
Översikt
Stapa Consulting AB (org.nr 559267-6224) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 259 930 kr, vilket är 28,3 % mer än året innan (981 797 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 50,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 177 172 kr (14,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 259 930 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 604 515 kr och det egna kapitalet 551 088 kr (soliditet 91,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 177 172 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.