Haglunds Karosseri Tjänst ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 381 894 | 284 639 | 398 283 | 426 886 | 327 820 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 40 000 |
| Summa tillgångar | 381 894 | 284 639 | 398 283 | 426 886 | 367 820 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 103 958 | 62 165 | 99 082 | 220 694 | 140 985 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 103 958 | 62 165 | 99 082 | 220 694 | 140 985 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 252 936 | −55 462 | 76 726 | −93 009 | 20 645 |
| Summa eget kapital | 277 936 | 222 474 | 299 201 | 206 192 | 226 835 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 766 000 | 0 | 392 000 | 1 193 000 | 112 000 |
| Rörelseresultat | 318 568 | −55 390 | 84 161 | −91 399 | 23 316 |
| EBITDA | — | — | — | — | 33 316 |
| Resultat före skatt | 318 559 | −55 462 | 83 812 | −93 009 | 20 645 |
| Årets resultat | 252 936 | −55 462 | 76 726 | −93 009 | 20 645 |
| Personalkostnader | 248 249 | −20 501 | 80 464 | 1 008 224 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 10 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Haglunds Karosseri Tjänst AB
Översikt
Haglunds Karosseri Tjänst AB (org.nr 559266-6233) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Karlstad. Bransch enligt SCB: plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 112 000 kr, vilket är 90,6 % mindre än året innan (1 193 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 38,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 20 645 kr (18,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 367 820 kr och det egna kapitalet 226 835 kr (soliditet 61,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.