Furellios Gruppen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 544 322 | 466 601 | 291 682 | 635 803 |
| Summa anläggningstillgångar | 319 731 | 650 275 | 145 989 | 59 118 |
| Summa tillgångar | 864 054 | 1 116 875 | 437 672 | 694 921 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 657 747 | 910 326 | 278 895 | 535 230 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 712 678 | 965 256 | 278 895 | 535 230 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 126 376 | 243 | 7 158 | 914 |
| Summa eget kapital | 151 376 | 151 619 | 158 777 | 159 691 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 10 347 780 | 8 527 560 | 5 326 322 | 3 514 552 |
| Rörelseresultat | 216 939 | 258 | −35 147 | 36 193 |
| EBITDA | 331 567 | 87 129 | 51 724 | 123 064 |
| Resultat före skatt | 161 641 | 294 | 9 177 | 1 964 |
| Årets resultat | 126 376 | 243 | 7 158 | 914 |
| Personalkostnader | 4 323 316 | 3 428 343 | 2 523 865 | 1 446 635 |
| Avskrivningar | 114 628 | 86 871 | 86 871 | 86 871 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 17 | 20 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Furellios Gruppen AB
Översikt
Furellios Gruppen AB (org.nr 559266-5763) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Hägersten. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 3 514 552 kr, vilket är 34,0 % mindre än året innan (5 326 322 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 30,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 914 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 20 (året innan: 17). Nettoomsättningen per anställd var 426 378 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 694 921 kr och det egna kapitalet 159 691 kr (soliditet 23,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.