HOGNE ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 525 541 | 5 682 337 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 630 878 | 3 374 168 |
| Summa tillgångar | 3 156 419 | 9 056 505 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 187 950 | 531 347 |
| Långfristiga skulder | 1 125 594 | 1 828 046 |
| Summa skulder | 2 313 544 | 2 359 393 |
| Aktiekapital | 27 778 | 31 352 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −724 798 | −1 653 263 |
| Summa eget kapital | 842 875 | 6 697 112 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 240 000 | 120 000 |
| Rörelseresultat | −628 853 | −1 507 247 |
| EBITDA | −468 190 | −1 266 961 |
| Resultat före skatt | −724 798 | −1 653 263 |
| Årets resultat | −724 798 | −1 653 263 |
| Personalkostnader | 0 | 533 565 |
| Avskrivningar | 160 663 | 240 286 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: HOGNE AB
Översikt
HOGNE AB (org.nr 559266-3990) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Nacka. Bransch enligt SCB: bioteknisk forskning och utveckling (SNI 72101).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 120 000 kr, vilket är 50,0 % mindre än året innan (240 000 kr). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 1 653 263 kr. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 9 056 505 kr och det egna kapitalet 6 697 112 kr (soliditet 73,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.