Craft India Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 96 261 | 145 823 | 211 002 | 261 078 | 251 391 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 112 000 | 99 000 | 86 000 | 73 000 |
| Summa tillgångar | 96 261 | 257 823 | 310 002 | 347 078 | 324 391 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 70 233 | 220 114 | 245 724 | 280 499 | 101 972 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 70 233 | 220 114 | 245 724 | 280 499 | 101 972 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −113 972 | −88 319 | 26 568 | −97 698 | 155 840 |
| Summa eget kapital | 26 028 | 37 709 | 64 278 | 66 579 | 222 419 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 101 000 | 340 000 | 541 000 | 556 000 | 889 000 |
| Rörelseresultat | −113 920 | −88 305 | 26 570 | −97 603 | 156 214 |
| EBITDA | — | −75 305 | 39 570 | −84 603 | 169 214 |
| Resultat före skatt | −113 972 | −88 319 | 26 568 | −97 698 | 155 840 |
| Årets resultat | −113 972 | −88 319 | 26 568 | −97 698 | 155 840 |
| Personalkostnader | 984 | 197 | 148 118 | 222 545 | 246 856 |
| Avskrivningar | — | 13 000 | 13 000 | 13 000 | 13 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Craft India Sverige AB
Översikt
Craft India Sverige AB (org.nr 559266-2620) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Malmö.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 889 000 kr, vilket är 59,9 % mer än året innan (556 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 72,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 155 840 kr (17,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 889 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 324 391 kr och det egna kapitalet 222 419 kr (soliditet 68,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.