Evelina Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 6 222 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 300 986 | 247 743 | 346 330 |
| Summa anläggningstillgångar | 123 812 | 94 032 | 50 290 |
| Summa tillgångar | 424 798 | 341 775 | 396 620 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 258 994 | 226 275 | 260 112 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 334 190 | 236 691 | 260 112 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 158 | 14 476 | 31 425 |
| Summa eget kapital | 90 608 | 105 084 | 136 508 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 002 000 | 1 676 000 | 1 641 000 |
| Rörelseresultat | −4 017 | −42 331 | 29 880 |
| EBITDA | 14 705 | −12 551 | 54 075 |
| Resultat före skatt | 8 781 | 20 054 | 40 357 |
| Årets resultat | 7 158 | 14 476 | 31 425 |
| Personalkostnader | 1 435 868 | 1 152 449 | 982 990 |
| Avskrivningar | 18 722 | 29 780 | 24 195 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 3 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 6 222 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Evelina Måleri AB
Översikt
Evelina Måleri AB (org.nr 559264-8751) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Henån. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 641 000 kr, vilket är 2,1 % mindre än året innan (1 676 000 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,5 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 31 425 kr (1,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 820 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 396 620 kr och det egna kapitalet 136 508 kr (soliditet 34,4 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 6 222 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.