Winborg Sport Management ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 104 915 | 92 012 | 152 761 | 119 993 | 167 884 | 210 128 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 104 915 | 92 012 | 152 761 | 119 993 | 167 884 | 210 128 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 10 196 | 10 909 | 21 773 | 12 612 | 17 615 | 39 293 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 10 196 | 10 909 | 21 773 | 12 612 | 17 615 | 39 293 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 69 719 | 55 384 | 105 885 | 81 393 | 124 888 | 145 567 |
| Summa eget kapital | 94 719 | 81 103 | 130 988 | 107 381 | 150 269 | 170 835 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 204 000 | 226 000 | 226 000 | 226 000 | 262 000 | 271 000 |
| Rörelseresultat | 88 757 | 69 785 | 134 572 | 102 190 | 160 186 | 183 199 |
| Resultat före skatt | 88 711 | 69 758 | 134 533 | 102 444 | 160 085 | 183 304 |
| Årets resultat | 69 719 | 55 384 | 105 885 | 81 393 | 124 888 | 145 567 |
| Personalkostnader | 17 299 | 23 468 | 7 038 | 3 942 | 4 224 | 4 224 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 69 000 | 56 000 | 105 000 | 82 000 | 125 000 | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Winborg Sport Management AB
Översikt
Winborg Sport Management AB (org.nr 559264-6367) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Segeltorp. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 271 000 kr, vilket är 3,4 % mer än året innan (262 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 145 567 kr (53,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 271 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 210 128 kr och det egna kapitalet 170 835 kr (soliditet 81,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.