Sans Doute ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | −74 829 | 62 968 | 291 814 | 279 214 | 272 180 | 455 261 |
| Summa anläggningstillgångar | 93 200 | 1 318 289 | 1 318 290 | 1 229 721 | 1 267 211 | 1 267 222 |
| Summa tillgångar | 18 371 | 1 381 257 | 1 610 104 | 1 508 935 | 1 539 391 | 1 722 483 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 752 472 | 717 831 | 744 770 | 722 495 | 26 104 |
| Långfristiga skulder | — | 235 000 | 235 000 | 35 000 | −60 000 | 711 240 |
| Summa skulder | 1 | 987 472 | 952 831 | 779 770 | 662 495 | 737 344 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −31 629 | −59 585 | 263 487 | 71 893 | −43 864 | 108 244 |
| Summa eget kapital | 18 370 | 393 785 | 657 273 | 729 165 | 876 896 | 985 139 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 114 822 | 261 628 | 270 626 | 63 131 | 163 182 |
| Rörelseresultat | −31 629 | −322 553 | −26 154 | 90 538 | −43 553 | −74 968 |
| EBITDA | −14 607 | −305 531 | −26 154 | — | — | — |
| Resultat före skatt | −31 629 | −59 585 | 273 846 | 90 542 | −43 864 | 125 026 |
| Årets resultat | −31 629 | −59 585 | 263 487 | 71 893 | −43 864 | 108 244 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 17 022 | 17 022 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sans Doute AB
Översikt
Sans Doute AB (org.nr 559264-5500) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: tävling med hästar (SNI 93191).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 163 182 kr, vilket är 158 % mer än året innan (63 131 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 108 244 kr (66,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 722 483 kr och det egna kapitalet 985 139 kr (soliditet 57,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.