Måleri o Fastighetsservice i Kungälv ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 379 755 | 338 783 | 232 984 | 291 579 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 379 755 | 338 783 | 232 984 | 291 579 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 145 669 | 70 488 | 53 580 | 103 792 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 145 669 | 70 488 | 53 580 | 103 792 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 81 281 | 109 209 | 11 109 | 108 382 |
| Summa eget kapital | 234 086 | 268 295 | 179 404 | 187 787 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 285 455 | 1 036 159 | 817 463 | 791 600 |
| Rörelseresultat | 102 404 | 138 582 | 14 512 | 136 847 |
| Resultat före skatt | 102 494 | 138 265 | 14 283 | 136 799 |
| Årets resultat | 81 281 | 109 209 | 11 109 | 108 382 |
| Personalkostnader | 327 653 | 337 014 | 326 986 | 291 305 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Måleri o Fastighetsservice i Kungälv AB
Översikt
Måleri o Fastighetsservice i Kungälv AB (org.nr 559263-8018) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Kungälv. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 791 600 kr, vilket är 3,2 % mindre än året innan (817 463 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 108 382 kr (13,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 791 600 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 291 579 kr och det egna kapitalet 187 787 kr (soliditet 64,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.