Hälsa & Idrott i Ulricehamn ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 110 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 192 536 | 249 088 | 398 155 | 290 320 | 76 330 |
| Summa anläggningstillgångar | 177 690 | 278 017 | 208 561 | 139 105 | 1 690 |
| Summa tillgångar | 370 226 | 527 105 | 606 716 | 429 425 | 78 020 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 211 666 | 309 331 | 386 861 | 292 963 | 337 340 |
| Långfristiga skulder | 16 728 | 15 100 | 37 612 | — | — |
| Summa skulder | 228 394 | 324 431 | 424 473 | 292 963 | 337 340 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 116 832 | 175 842 | 149 569 | 104 220 | −285 782 |
| Summa eget kapital | 141 832 | 202 674 | 182 243 | 136 462 | −259 320 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 230 726 | 2 763 931 | 2 476 381 | 2 402 407 | 399 000 |
| Rörelseresultat | 152 018 | 243 206 | 196 232 | 153 920 | −221 959 |
| EBITDA | 194 328 | 312 662 | 265 688 | 223 376 | −177 959 |
| Resultat före skatt | 149 920 | 235 571 | 193 300 | 149 018 | −285 782 |
| Årets resultat | 116 832 | 175 842 | 149 569 | 104 220 | −285 782 |
| Personalkostnader | 1 281 347 | 1 427 349 | 1 276 775 | 1 214 463 | 66 698 |
| Avskrivningar | 42 310 | 69 456 | 69 456 | 69 456 | 44 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 115 000 | 170 000 | 150 000 | 110 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hälsa & Idrott i Ulricehamn AB
Översikt
Hälsa & Idrott i Ulricehamn AB (org.nr 559263-7481) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Dalstorp. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 399 000 kr, vilket är 83,4 % mindre än året innan (2 402 407 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 35,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 285 782 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 399 000 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−259 320 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.