Kesar Indien ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 800 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 790 085 | 0 | — | 3 733 603 | 9 708 146 |
| Årets resultat | 999 | −5 713 | −3 713 | 1 068 162 | 1 262 105 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 26 350 | 25 001 | 25 292 | 3 537 218 | 5 875 561 |
| Summa skulder | 351 | 4 715 | 8 719 | 2 452 483 | 3 528 721 |
| Summa eget kapital | 25 999 | 20 286 | 16 573 | 1 084 735 | 2 346 840 |
| Anställda | — | — | — | 6 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 800 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kesar Indien AB
Översikt
Kesar Indien AB (org.nr 559263-0866) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stenungsund. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 708 146 kr, vilket är 160 % mer än året innan (3 733 603 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 131 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 262 105 kr (13,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 213 518 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 875 561 kr och det egna kapitalet 2 346 840 kr (soliditet 39,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 800 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.