N.A. Tur ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 491 508 | 728 211 | 1 001 178 | 976 586 | 911 456 |
| Summa anläggningstillgångar | 68 083 | 76 283 | 50 483 | 24 683 | 6 800 |
| Summa tillgångar | 559 591 | 804 494 | 1 051 661 | 1 001 269 | 918 256 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 177 744 | 189 043 | 357 469 | 348 314 | 221 039 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 293 577 | 424 876 | 483 302 | 428 314 | 406 039 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 241 014 | 297 304 | 376 291 | 377 496 | 239 263 |
| Summa eget kapital | 266 014 | 379 618 | 568 359 | 572 955 | 512 217 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 281 539 | 2 794 204 | 3 496 833 | 3 122 591 | 2 188 254 |
| Rörelseresultat | 424 708 | 495 333 | 363 520 | 419 769 | 411 290 |
| EBITDA | 451 625 | 521 133 | 389 320 | 445 569 | 429 173 |
| Resultat före skatt | 308 841 | 375 402 | 478 914 | 477 733 | 304 422 |
| Årets resultat | 241 014 | 297 304 | 376 291 | 377 496 | 239 263 |
| Personalkostnader | 713 099 | 882 149 | 1 249 004 | 1 019 272 | 828 309 |
| Avskrivningar | 26 917 | 25 800 | 25 800 | 25 800 | 17 883 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 183 700 | 187 550 | 372 900 | 300 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: N.A. Tur AB
Översikt
N.A. Tur AB (org.nr 559262-1998) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Riala. Bransch enligt SCB: skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 188 254 kr, vilket är 29,9 % mindre än året innan (3 122 591 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 239 263 kr (10,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 094 127 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 918 256 kr och det egna kapitalet 512 217 kr (soliditet 55,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.