Loheden AI Solutions ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 49 289 | 118 788 | 212 828 | 307 882 | 837 442 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 790 000 | 1 560 000 |
| Summa tillgångar | 49 289 | 118 788 | 212 828 | 1 097 882 | 2 397 442 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 17 215 | 36 293 | 48 762 | 239 102 | 405 008 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 17 215 | 36 293 | 48 762 | 239 102 | 741 008 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 074 | 50 421 | 81 572 | 694 714 | 797 654 |
| Summa eget kapital | 32 074 | 82 495 | 164 066 | 858 780 | 1 656 434 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 63 000 | 163 000 | 256 000 | 1 009 000 | 1 522 000 |
| Rörelseresultat | 8 997 | 63 502 | 102 637 | 871 477 | 1 338 203 |
| Resultat före skatt | 8 997 | 63 502 | 102 736 | 874 912 | 1 005 359 |
| Årets resultat | 7 074 | 50 421 | 81 572 | 694 714 | 797 654 |
| Personalkostnader | — | 7 | 0 | — | 8 064 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Loheden AI Solutions AB
Översikt
Loheden AI Solutions AB (org.nr 559261-7566) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Vintrosa. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 522 000 kr, vilket är 50,8 % mer än året innan (1 009 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 122 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 797 654 kr (52,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 397 442 kr och det egna kapitalet 1 656 434 kr (soliditet 69,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.