Mäta Health ABAktiv

559261-6428AktiebolagRegistrerat 2020STOCKHOLM

Finansiell översikt

70 811 kr−60,0%
Omsättning 2025
−15,8%
Genomsnittlig årlig förändring 2021–2025
0100 tusen200 tusen300 tusen20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar372 780175 117160 08696 118103 639
Summa anläggningstillgångar—————
Summa tillgångar372 780175 117160 08696 118103 639
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder52 850111 39161 65521 77529 782
Långfristiga skulder———30 00030 000
Summa skulder52 850111 39161 65551 77559 782
Aktiekapital25 00085 00085 00085 00085 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)−105 070−256 204−65 295−104 088−486
Summa eget kapital319 93063 72698 43144 34343 857
Resultaträkning
Nettoomsättning140 950278 129238 649176 86270 811
Rörelseresultat−105 070−255 370−66 147−104 097−349
Resultat före skatt−105 070−256 204−65 295−104 088−486
Årets resultat−105 070−256 204−65 295−104 088−486
Personalkostnader16 34012 28713 99327 2420
Avskrivningar—————
Övriga nyckeltal
Anställda00000
Föreslagen utdelning—0———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Mäta Health AB

Översikt

Mäta Health AB (org.nr 559261-6428) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 70 811 kr, vilket är 60,0 % mindre än året innan (176 862 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 486 kr. Företaget har gått med förlust under alla 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 103 639 kr och det egna kapitalet 43 857 kr (soliditet 42,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Mäta Health AB (559261-6428) — bolagsprofil.se