A Engstrand Invest ABAktiv

559260-9118AktiebolagRegistrerat 2020VÄSTERÅS

Finansiell översikt

483 019 kr−1,0%
Omsättning 2025/26
+63,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2025/26
0200 tusen400 tusen600 tusen2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 475 000 kr.

Historik
2025/26475 000 kr
2024/25300 000 kr
2023/24150 000 kr
2022/23144 000 kr
2021/2270 000 kr
2020/21100 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar199 436221 263274 472382 708487 220754 683
Summa anläggningstillgångar75 00075 00075 00075 0001 206 465670 046
Summa tillgångar274 436296 263349 472457 7081 693 6851 424 729
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder93 42186 85585 703153 783153 049146 568
Långfristiga skulder—0————
Summa skulder93 42186 85585 703153 783153 049146 568
Aktiekapital25 00025 00025 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)156 015128 393124 361214 5321 386 71137 525
Summa eget kapital181 015209 408263 769303 9251 540 6361 278 161
Resultaträkning
Nettoomsättning42 000230 124235 604502 496487 924483 019
Rörelseresultat39 45784 169−16 334115 35911 95241 229
Resultat före skatt164 457145 729124 361234 9301 386 71140 977
Årets resultat156 015128 393124 361214 5321 386 71137 525
Personalkostnader—142 327243 511366 434466 048463 331
Avskrivningar——————
Övriga nyckeltal
Anställda——————
Föreslagen utdelning100 00070 000144 000150 000300 000475 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: A Engstrand Invest AB

Översikt

A Engstrand Invest AB (org.nr 559260-9118) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: arrangemang av kongresser och mässor (SNI 82300).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 483 019 kr, vilket är 1,0 % mindre än året innan (487 924 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 63,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 37 525 kr (7,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 424 729 kr och det egna kapitalet 1 278 161 kr (soliditet 89,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 475 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.