Jeil M&S Sweden ABLikvidation

559260-5983AktiebolagRegistrerat 2020STOCKHOLM
Likvidation pågår (2026-10-21)

Finansiell översikt

34 781 000 kr+92,3%
Omsättning 2024
+288,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2024
010 mn20 mn30 mn40 mn20202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn20202021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
20202021202220232024
Nettoomsättning152 00021 476 00017 844 00018 090 00034 781 000
Årets resultat26 332466 990−32 927103 194995 277
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar5 175 9389 821 3344 671 4374 414 8046 080 633
Summa skulder5 124 6069 303 0124 186 0422 526 2153 196 767
Summa eget kapital51 332518 322485 3951 888 5892 883 866
Anställda—28322526

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Jeil M&S Sweden AB

Översikt

Jeil M&S Sweden AB (org.nr 559260-5983) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020. Status hos Bolagsverket: likvidation. Säte enligt registret: Stockholm.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 34 781 000 kr, vilket är 92,3 % mer än året innan (18 090 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 289 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 995 277 kr (2,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 26 (året innan: 25). Nettoomsättningen per anställd var 1 337 731 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 6 080 633 kr och det egna kapitalet 2 883 866 kr (soliditet 47,4 %).

Värt att notera

Pågående förfarande enligt Bolagsverket: likvidation pågår.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.