Big High Medical ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 50 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 52 778 | 158 240 | 206 478 | 172 645 | 120 593 | 88 205 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 80 360 | 21 486 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 52 778 | 158 240 | 286 838 | 194 131 | 120 593 | 88 205 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 8 065 | 41 195 | 126 072 | 86 980 | 47 898 | 59 007 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 8 065 | 41 195 | 126 072 | 86 980 | 47 898 | 59 007 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 19 713 | 72 333 | 93 720 | 46 385 | 15 545 | −43 498 |
| Summa eget kapital | 44 713 | 117 045 | 160 766 | 107 151 | 72 695 | 29 198 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 45 599 | 161 000 | 303 000 | 241 000 | 177 000 | 123 000 |
| Rörelseresultat | 25 077 | 91 097 | 118 020 | 58 286 | 19 419 | 19 339 |
| Resultat före skatt | 25 077 | 91 097 | 118 032 | 58 670 | 19 632 | −43 498 |
| Årets resultat | 19 713 | 72 333 | 93 720 | 46 385 | 15 545 | −43 498 |
| Personalkostnader | 1 082 | 11 648 | 18 402 | 14 851 | 8 614 | 1 100 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 0 | — | — | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | 50 000 | 100 000 | 50 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Big High Medical AB
Översikt
Big High Medical AB (org.nr 559260-2972) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Lycke. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 123 000 kr, vilket är 30,5 % mindre än året innan (177 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 22,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 43 498 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 88 205 kr och det egna kapitalet 29 198 kr (soliditet 33,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.