PineMountain Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 24 376 | 9 337 | 1 837 | 9 034 | 3 015 |
| Summa anläggningstillgångar | 133 796 | 133 835 | 133 835 | 1 272 674 | 1 673 720 |
| Summa tillgångar | 158 172 | 143 172 | 135 672 | 1 281 709 | 1 676 735 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 6 250 | 6 250 | 10 000 | 1 015 365 | 970 365 |
| Långfristiga skulder | 133 800 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 140 050 | 6 250 | 10 000 | 1 015 365 | 970 365 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −6 878 | −7 500 | −11 250 | 153 120 | −24 474 |
| Summa eget kapital | 18 122 | 136 922 | 125 672 | 266 344 | 706 370 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −6 878 | −7 500 | −11 250 | −40 250 | −21 302 |
| Resultat före skatt | −6 878 | −7 500 | −11 250 | 153 120 | −24 474 |
| Årets resultat | −6 878 | −7 500 | −11 250 | 153 120 | −24 474 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: PineMountain Invest AB
Översikt
PineMountain Invest AB (org.nr 559260-1230) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 24 474 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 676 735 kr och det egna kapitalet 706 370 kr (soliditet 42,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.