Procom Media & Friskvård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 25 000 | 283 581 | 367 839 | 299 470 | 495 554 | 301 433 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 117 000 |
| Summa tillgångar | 25 000 | 283 581 | 367 839 | 299 470 | 495 554 | 418 433 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 900 | 137 102 | 191 974 | 129 241 | 113 253 | 88 445 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 900 | 137 102 | 191 974 | 129 241 | 203 253 | 148 445 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 900 | 123 379 | 129 386 | 104 364 | 222 072 | 2 687 |
| Summa eget kapital | 23 100 | 146 479 | 175 865 | 170 229 | 292 301 | 269 988 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | — | 458 331 | 939 596 | 908 543 | 1 094 145 | 817 204 |
| Rörelseresultat | −1 900 | 155 622 | 163 730 | 131 728 | 366 902 | −27 622 |
| Resultat före skatt | −1 900 | 155 622 | 163 829 | 132 695 | 280 034 | 5 558 |
| Årets resultat | −1 900 | 123 379 | 129 386 | 104 364 | 222 072 | 2 687 |
| Personalkostnader | — | 218 880 | 524 684 | 536 140 | 577 573 | 631 559 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 110 000 | 100 000 | 25 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Procom Media & Friskvård AB
Översikt
Procom Media & Friskvård AB (org.nr 559259-4484) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: produktion av film, video och tv-program (SNI 59110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 817 204 kr, vilket är 25,3 % mindre än året innan (1 094 145 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 15,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 687 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 817 204 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 418 433 kr och det egna kapitalet 269 988 kr (soliditet 64,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.