Pelagic Seafood Sweden ABAktiv

559259-2009AktiebolagRegistrerat 2020VÄSTRA FRÖLUNDA

Finansiell översikt

4 485 033 kr+75,3%
Omsättning 2024
+253,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2024
02 mn4 mn6 mn20202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn20202021202220232024

Utdelning

föreslagen
2024

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20240 kr
2023120 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
20202021202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar61 79343 278971 663353 438264 472
Summa anläggningstillgångar——2 900 3582 341 1222 808 632
Summa tillgångar61 79343 2783 872 0212 694 5603 073 104
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder21 2855 64462 662776 937996 372
Långfristiga skulder10103 246 8471 059 8471 663 804
Summa skulder21 2955 6543 809 5092 446 7842 940 176
Aktiekapital30 00030 00030 00030 00030 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)10 498−2 87424 888185 2645 153
Summa eget kapital40 49837 62462 512247 776132 928
Resultaträkning
Nettoomsättning28 79065 5461 126 8142 557 8744 485 033
Rörelseresultat13 355333531 863392 286−318 433
EBITDA——568 576980 862−301 020
Resultat före skatt13 355−2 10131 891236 0867 983
Årets resultat10 498−2 87424 888185 2645 153
Personalkostnader——220 0451 018 1692 112 442
Avskrivningar——36 713588 57617 413
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning———120 0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Pelagic Seafood Sweden AB

Översikt

Pelagic Seafood Sweden AB (org.nr 559259-2009) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: beredning och hållbarhetsbehandling av fisk samt skal- och blötdjur (SNI 10200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 4 485 033 kr, vilket är 75,3 % mer än året innan (2 557 874 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 253 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 5 153 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 073 104 kr och det egna kapitalet 132 928 kr (soliditet 4,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag