C.Wang Konsult ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 183 700 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 775 796 | 353 159 | 183 393 | 1 431 847 | — | 923 297 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 161 184 | 69 939 | — | 95 614 |
| Summa tillgångar | 775 796 | 353 159 | 344 577 | 1 501 786 | — | 1 018 911 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 384 346 | 126 921 | 149 963 | 1 158 084 | — | 816 718 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 0 | — | — |
| Summa skulder | 494 039 | 126 921 | 149 963 | 1 252 692 | — | 816 718 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | — | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 256 757 | 121 581 | −31 624 | 54 479 | −2 356 | −44 544 |
| Summa eget kapital | 281 757 | 226 238 | 194 614 | 249 094 | — | 202 193 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 925 000 | 200 000 | 82 000 | 642 000 | 1 266 000 | 1 651 000 |
| Rörelseresultat | 436 873 | 43 651 | −31 624 | 194 302 | 128 957 | 177 098 |
| Resultat före skatt | 327 180 | 153 344 | −31 624 | 68 577 | −2 356 | −44 544 |
| Årets resultat | 256 757 | 121 581 | −31 624 | 54 479 | −2 356 | −44 544 |
| Personalkostnader | — | — | 0 | 267 305 | 847 166 | 888 880 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 183 700 | 183 700 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: C.Wang Konsult AB
Översikt
C.Wang Konsult AB (org.nr 559259-0771) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Partille. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 651 000 kr, vilket är 30,4 % mer än året innan (1 266 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 44 544 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 651 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 018 911 kr och det egna kapitalet 202 193 kr (soliditet 19,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.