M&F fastighet i Varberg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 282 069 | 94 849 | 245 338 | 506 962 | 310 705 | 421 207 |
| Summa anläggningstillgångar | 47 474 | 8 348 055 | 8 233 731 | 8 119 407 | 8 005 083 | 7 890 759 |
| Summa tillgångar | 329 543 | 8 442 904 | 8 479 069 | 8 626 369 | 8 315 788 | 8 311 966 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 108 100 | 138 874 | 118 991 | 129 839 | 247 070 | 247 381 |
| Långfristiga skulder | — | 7 930 691 | 7 906 941 | 7 806 941 | 7 171 941 | 7 081 941 |
| Summa skulder | 108 100 | 8 069 565 | 8 025 932 | 7 936 780 | 7 419 011 | 7 329 322 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 196 443 | 151 896 | 79 798 | 236 452 | 207 188 | 85 868 |
| Summa eget kapital | 221 443 | 373 339 | 453 137 | 689 589 | 896 777 | 982 644 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 259 000 | 574 000 | 572 000 | 597 000 | 656 000 | 629 000 |
| Rörelseresultat | 250 747 | 301 186 | 292 401 | 297 346 | 378 798 | 310 965 |
| EBITDA | 251 273 | 396 805 | 406 725 | 411 670 | 493 122 | 425 289 |
| Resultat före skatt | 250 261 | 191 384 | 102 544 | 297 772 | 260 562 | 108 151 |
| Årets resultat | 196 443 | 151 896 | 79 798 | 236 452 | 207 188 | 85 868 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 526 | 95 619 | 114 324 | 114 324 | 114 324 | 114 324 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: M&F fastighet i Varberg AB
Översikt
M&F fastighet i Varberg AB (org.nr 559259-0177) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Varberg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 629 000 kr, vilket är 4,1 % mindre än året innan (656 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 85 868 kr (13,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 8 311 966 kr och det egna kapitalet 982 644 kr (soliditet 11,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.