N.A nittionio procent proffs ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 135 113 | 380 451 | 620 124 | 719 321 | 778 580 | 1 142 979 |
| Summa anläggningstillgångar | 29 792 | 160 092 | 102 593 | 80 593 | 80 593 | 80 593 |
| Summa tillgångar | 164 905 | 540 543 | 722 717 | 799 914 | 859 173 | 1 223 572 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 97 458 | 211 673 | 322 235 | 331 591 | 365 764 | 700 947 |
| Långfristiga skulder | — | 185 000 | 185 000 | 185 000 | 185 000 | 185 000 |
| Summa skulder | 97 458 | 396 673 | 507 235 | 516 591 | 550 764 | 885 947 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 42 447 | 76 423 | 71 611 | 67 842 | 25 086 | 29 216 |
| Summa eget kapital | 67 447 | 143 870 | 215 482 | 283 323 | 308 409 | 337 625 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 613 999 | 2 308 882 | 4 534 071 | 2 857 674 | 2 699 534 | 4 192 049 |
| Rörelseresultat | 54 053 | 102 521 | 95 745 | 87 936 | 44 755 | 42 080 |
| EBITDA | 56 761 | 116 221 | 153 244 | 87 936 | — | — |
| Resultat före skatt | 54 013 | 100 710 | 93 360 | 86 684 | 36 181 | 40 191 |
| Årets resultat | 42 447 | 76 423 | 71 611 | 67 842 | 25 086 | 29 216 |
| Personalkostnader | 245 569 | 766 243 | 864 153 | 814 532 | 536 845 | 869 165 |
| Avskrivningar | 2 708 | 13 700 | 57 499 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 2 | 2 | — | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: N.A nittionio procent proffs AB
Översikt
N.A nittionio procent proffs AB (org.nr 559258-6985) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Kista. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 192 049 kr, vilket är 55,3 % mer än året innan (2 699 534 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 46,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 29 216 kr (0,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 096 025 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 223 572 kr och det egna kapitalet 337 625 kr (soliditet 27,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.