FAB STHLM ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 077 479 | 1 382 196 | 1 260 668 | 1 087 719 | 899 139 | 671 001 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 178 038 | 108 000 | 72 000 | 36 000 | 0 |
| Summa tillgångar | 1 077 479 | 1 560 234 | 1 368 668 | 1 159 719 | 935 139 | 671 001 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 159 219 | 21 805 | 21 805 | 21 804 | 21 805 | 21 805 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 159 219 | 251 805 | 251 805 | 251 804 | 221 805 | 157 805 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 893 260 | 570 169 | −1 566 | −18 948 | 5 420 | −138 |
| Summa eget kapital | 918 260 | 1 308 429 | 1 116 863 | 907 915 | 713 334 | 513 196 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 183 484 | 994 141 | 0 | 0 | 14 247 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 136 745 | 949 182 | −1 272 | −40 504 | −25 120 | −64 449 |
| EBITDA | — | 993 691 | 34 728 | −4 504 | 10 880 | −28 449 |
| Resultat före skatt | 1 136 657 | 718 320 | −1 566 | −18 948 | 5 420 | −138 |
| Årets resultat | 893 260 | 570 169 | −1 566 | −18 948 | 5 420 | −138 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | 44 509 | 36 000 | 36 000 | 36 000 | 36 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 180 000 | 190 000 | 190 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: FAB STHLM AB
Översikt
FAB STHLM AB (org.nr 559257-7034) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: reklambyråverksamhet (SNI 73111).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 138 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 671 001 kr och det egna kapitalet 513 196 kr (soliditet 76,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.