ULAX STUDIOS ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 138 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 426 459 | 485 201 | 367 263 | 104 329 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 426 459 | 485 201 | 367 263 | 104 329 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 172 928 | 282 881 | 203 960 | 67 594 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 172 928 | 282 881 | 203 960 | 67 595 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 156 952 | 132 489 | 137 983 | 11 431 |
| Summa eget kapital | 253 531 | 202 320 | 163 303 | 36 734 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 479 264 | 579 027 | 536 642 | 480 450 |
| Rörelseresultat | 199 052 | 175 297 | 154 243 | 39 630 |
| Resultat före skatt | 199 359 | 179 179 | 153 888 | 36 651 |
| Årets resultat | 156 952 | 132 489 | 137 983 | 11 431 |
| Personalkostnader | 0 | 72 063 | 21 363 | 21 459 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 177 000 | 138 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: ULAX STUDIOS AB
Översikt
ULAX STUDIOS AB (org.nr 559257-5806) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: grafisk design och visuell kommunikation (SNI 74120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 480 450 kr, vilket är 10,5 % mindre än året innan (536 642 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 11 431 kr (2,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 104 329 kr och det egna kapitalet 36 734 kr (soliditet 35,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.