Skanshill Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 1 576 558 | 3 419 958 | 4 792 434 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 374 400 | 11 374 400 | 11 374 400 |
| Summa tillgångar | 12 950 958 | 14 794 358 | 16 166 834 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 200 000 | 0 | — |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 200 000 | 0 | 0 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 803 213 | 2 593 400 | 1 872 477 |
| Summa eget kapital | 12 750 958 | 14 794 358 | 16 166 834 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −1 095 | −17 086 | −22 095 |
| Resultat före skatt | 4 803 213 | 2 593 400 | 1 872 477 |
| Årets resultat | 4 803 213 | 2 593 400 | 1 872 477 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Skanshill Holding AB
Översikt
Skanshill Holding AB (org.nr 559257-5392) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Vendelsö. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i finansiella koncerner (SNI 64211).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2024 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2024 var en vinst på 1 872 477 kr. Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 16 166 834 kr och det egna kapitalet 16 166 834 kr (soliditet 100 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.