Clay Service ABAktiv

559257-4155AktiebolagRegistrerat 2020FURULUND

Finansiell översikt

331 000 kr−60,7%
Omsättning 2025
+9,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen202020212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2025

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Historik
2025100 000 kr
2024100 000 kr
202370 000 kr
2021100 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar142 629550 335257 249293 881319 050236 076
Summa anläggningstillgångar4 8673 8242 7811 7386950
Summa tillgångar147 496554 159260 030295 619319 745236 076
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder66 733311 539114 45892 720105 73692 215
Långfristiga skulder——————
Summa skulder66 733358 539134 45892 720105 73692 215
Aktiekapital25 00025 00025 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)55 763114 85729 95377 32781 11029 852
Summa eget kapital80 763195 620125 572202 899214 009143 861
Resultaträkning
Nettoomsättning215 000859 000633 000701 000842 000331 000
Rörelseresultat70 946191 65410 89876 811101 17338 151
EBITDA71 294192 69711 94177 854102 21638 846
Resultat före skatt70 944144 65437 94597 609102 01938 514
Årets resultat55 763114 85729 95377 32781 11029 852
Personalkostnader114 335581 162552 172542 387647 518186 366
Avskrivningar3481 0431 0431 0431 043695
Övriga nyckeltal
Anställda—11111
Föreslagen utdelning—100 000—70 000100 000100 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Clay Service AB

Översikt

Clay Service AB (org.nr 559257-4155) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Furulund. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 331 000 kr, vilket är 60,7 % mindre än året innan (842 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 29 852 kr (9,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 331 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 236 076 kr och det egna kapitalet 143 861 kr (soliditet 60,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Clay Service AB (559257-4155) — bolagsprofil.se