Ampawa99 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 183 700 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 276 882 | 546 643 | 887 851 | 408 917 | 551 715 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 442 158 | 1 222 682 | 931 919 | 3 219 268 | 2 671 131 |
| Summa tillgångar | 1 719 040 | 1 769 325 | 1 819 770 | 3 628 185 | 3 222 846 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 190 287 | 913 166 | 487 154 | 1 765 027 | 1 003 941 |
| Långfristiga skulder | — | — | 323 678 | 221 985 | 0 |
| Summa skulder | 1 342 726 | 1 171 166 | 1 172 732 | 2 688 612 | 1 884 541 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 351 314 | 221 845 | 232 579 | 413 515 | 398 732 |
| Summa eget kapital | 376 314 | 598 159 | 647 038 | 939 573 | 1 338 305 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 099 000 | 6 253 000 | 7 174 000 | 8 633 000 | 8 188 000 |
| Rörelseresultat | −13 216 | 405 004 | 416 565 | 778 974 | 717 101 |
| EBITDA | 44 626 | 684 934 | 707 328 | 1 083 978 | 962 937 |
| Resultat före skatt | 449 178 | 288 251 | 294 446 | 528 211 | 509 483 |
| Årets resultat | 351 314 | 221 845 | 232 579 | 413 515 | 398 732 |
| Personalkostnader | 791 745 | 2 340 681 | 2 480 695 | 2 903 143 | 3 238 544 |
| Avskrivningar | 57 842 | 279 930 | 290 763 | 305 004 | 245 836 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 5 | 5 | 7 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | 183 700 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ampawa99 AB
Översikt
Ampawa99 AB (org.nr 559256-8751) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 188 000 kr, vilket är 5,2 % mindre än året innan (8 633 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 40,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 398 732 kr (4,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7. Nettoomsättningen per anställd var 1 169 714 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 222 846 kr och det egna kapitalet 1 338 305 kr (soliditet 41,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.