Fastarps Grus Transport ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 787 153 | 1 491 026 | 1 776 737 | 1 762 634 | 1 418 757 | 1 128 206 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 1 035 616 | 785 616 | 629 555 | 695 922 | 349 225 |
| Summa tillgångar | 787 153 | 2 526 642 | 2 562 353 | 2 392 189 | 2 114 679 | 1 477 431 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 749 321 | 301 360 | 302 639 | 284 015 | 290 979 | 269 097 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 118 689 | 37 878 |
| Summa skulder | 749 321 | 461 976 | 463 255 | 402 265 | 489 888 | 387 195 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 12 832 | 2 026 834 | 34 432 | −109 174 | −365 133 | −534 555 |
| Summa eget kapital | 37 832 | 2 064 666 | 2 099 098 | 1 989 924 | 1 624 791 | 1 090 236 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 747 000 | 2 120 000 | 2 475 000 | 2 553 000 | 2 605 000 | 2 286 000 |
| Rörelseresultat | 17 429 | 114 583 | 34 563 | −151 443 | −387 408 | −525 049 |
| EBITDA | — | 328 967 | 284 563 | 110 054 | −75 725 | −178 352 |
| Resultat före skatt | 16 559 | 2 026 834 | 34 432 | −109 174 | −365 133 | −534 555 |
| Årets resultat | 12 832 | 2 026 834 | 34 432 | −109 174 | −365 133 | −534 555 |
| Personalkostnader | 269 497 | 643 409 | 741 999 | 888 447 | 1 034 440 | 987 487 |
| Avskrivningar | — | 214 384 | 250 000 | 261 497 | 311 683 | 346 697 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fastarps Grus Transport AB
Översikt
Fastarps Grus Transport AB (org.nr 559256-1400) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Klippan. Bransch enligt SCB: annan stödverksamhet avseende transport (SNI 52260).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 286 000 kr, vilket är 12,2 % mindre än året innan (2 605 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,1 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 534 555 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 1 143 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 477 431 kr och det egna kapitalet 1 090 236 kr (soliditet 73,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.