M & K Deli ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 271 440 | 366 575 | 581 347 | 631 737 | 643 619 | 892 752 |
| Summa anläggningstillgångar | 90 583 | 93 223 | 63 863 | 34 503 | 6 400 | 27 915 |
| Summa tillgångar | 362 023 | 459 798 | 645 210 | 666 240 | 650 019 | 920 667 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 101 775 | 159 060 | 172 716 | 278 294 | 496 452 | 608 595 |
| Långfristiga skulder | 238 647 | 277 950 | 437 335 | 723 178 | 487 781 | 628 285 |
| Summa skulder | 340 422 | 437 010 | 610 051 | 1 001 472 | 984 233 | 1 236 880 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −3 399 | −198 813 | 12 371 | −370 391 | 1 018 | 18 001 |
| Summa eget kapital | 21 601 | 22 788 | 35 159 | −335 232 | −334 214 | −316 213 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 397 114 | 1 998 444 | 2 439 934 | 2 878 797 | 3 780 098 | 4 707 784 |
| Rörelseresultat | −2 477 | −186 926 | 78 584 | −243 399 | 169 757 | 201 795 |
| EBITDA | 21 740 | −157 566 | 107 944 | −214 039 | 197 860 | 215 173 |
| Resultat före skatt | −2 749 | −198 813 | 12 371 | −370 391 | 1 018 | 18 001 |
| Årets resultat | −3 399 | −198 813 | 12 371 | −370 391 | 1 018 | 18 001 |
| Personalkostnader | 249 778 | 200 974 | 198 406 | 533 306 | 835 869 | 1 335 160 |
| Avskrivningar | 24 217 | 29 360 | 29 360 | 29 360 | 28 103 | 13 378 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | — | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: M & K Deli AB
Översikt
M & K Deli AB (org.nr 559255-4892) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Skärholmen. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 707 784 kr, vilket är 24,5 % mer än året innan (3 780 098 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 27,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 18 001 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 353 892 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2026 (−316 213 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.