Rite Ventures SPV ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 653 520 | 3 419 528 | 483 274 | 9 111 463 |
| Summa anläggningstillgångar | 293 396 669 | 293 396 669 | 288 383 651 | 352 729 045 |
| Summa tillgångar | 295 050 189 | 296 816 197 | 288 866 925 | 361 840 508 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 56 205 794 | 153 543 826 | 171 425 998 | 183 407 723 |
| Långfristiga skulder | 195 133 785 | 100 491 784 | 102 772 565 | 167 741 884 |
| Summa skulder | 251 339 579 | 254 035 610 | 274 198 563 | 351 149 607 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 20 | −930 023 | −28 112 225 | −3 977 461 |
| Summa eget kapital | 43 710 610 | 42 780 587 | 14 668 362 | 10 690 901 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −16 749 | −21 764 | −112 287 | −217 983 |
| Resultat före skatt | 20 | −930 023 | −28 112 225 | −3 977 461 |
| Årets resultat | 20 | −930 023 | −28 112 225 | −3 977 461 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rite Ventures SPV AB
Översikt
Rite Ventures SPV AB (org.nr 559255-4876) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm.
Ekonomi
Räkenskapsåret 2024 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 3 977 461 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 361 840 508 kr och det egna kapitalet 10 690 901 kr (soliditet 3,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.