Sussies Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 182 911 | 261 840 | 243 642 | 81 985 | 145 894 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 0 | 19 137 |
| Summa tillgångar | 182 911 | 261 840 | 243 642 | 81 985 | 165 031 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 59 284 | 172 284 | 55 543 | 16 918 | 45 475 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 59 284 | 172 284 | 74 543 | 16 918 | 45 475 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 98 627 | −34 071 | 79 543 | −112 986 | 54 488 |
| Summa eget kapital | 123 627 | 89 556 | 169 099 | 65 067 | 119 556 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 408 000 | 502 000 | 666 000 | 364 000 | 496 000 |
| Rörelseresultat | 125 771 | −31 689 | 111 458 | −131 756 | 55 594 |
| EBITDA | — | — | — | −131 756 | 58 844 |
| Resultat före skatt | 125 541 | −34 071 | 91 999 | −112 986 | 54 488 |
| Årets resultat | 98 627 | −34 071 | 79 543 | −112 986 | 54 488 |
| Personalkostnader | 213 831 | 396 934 | 330 693 | 360 746 | 336 071 |
| Avskrivningar | — | — | — | 0 | 3 250 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sussies Måleri AB
Översikt
Sussies Måleri AB (org.nr 559254-5312) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Brunflo. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 496 000 kr, vilket är 36,3 % mer än året innan (364 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 54 488 kr (11,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 496 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 165 031 kr och det egna kapitalet 119 556 kr (soliditet 72,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.