VEL i Helsingborg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 389 698 | 272 168 | 263 998 | 134 199 | 356 364 | 360 113 |
| Summa anläggningstillgångar | 338 535 | 263 317 | 227 382 | 442 691 | 4 578 | 0 |
| Summa tillgångar | 728 233 | 535 485 | 491 380 | 576 890 | 360 942 | 360 113 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 215 718 | 198 168 | 180 678 | 527 366 | 309 410 | 282 101 |
| Långfristiga skulder | 350 000 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | 607 141 | 292 191 | 233 278 | 527 366 | 309 410 | 282 101 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 96 092 | 122 202 | 14 809 | −208 578 | 2 008 | 26 480 |
| Summa eget kapital | 121 092 | 243 294 | 258 102 | 49 524 | 51 532 | 78 012 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 916 355 | 1 393 518 | 1 899 853 | 1 622 104 | 1 566 371 | 1 488 283 |
| Rörelseresultat | 164 299 | 207 343 | 23 857 | −233 626 | 4 810 | 30 205 |
| EBITDA | 201 914 | 282 561 | 104 581 | −151 936 | 85 920 | 34 783 |
| Resultat före skatt | 122 683 | 154 729 | 20 018 | −208 578 | 2 008 | 26 480 |
| Årets resultat | 96 092 | 122 202 | 14 809 | −208 578 | 2 008 | 26 480 |
| Personalkostnader | 0 | 215 605 | 563 761 | 526 958 | 352 238 | 227 065 |
| Avskrivningar | 37 615 | 75 218 | 80 724 | 81 690 | 81 110 | 4 578 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: VEL i Helsingborg AB
Översikt
VEL i Helsingborg AB (org.nr 559254-2350) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Ödåkra. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 488 283 kr, vilket är 5,0 % mindre än året innan (1 566 371 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 26 480 kr (1,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 744 142 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 360 113 kr och det egna kapitalet 78 012 kr (soliditet 21,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.