Lina Ericson blommor och sånt i Sälen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 25 000 | 396 893 | 520 976 | 477 572 | 565 594 | 500 365 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 25 456 | 25 829 | 19 022 | 12 215 | 18 520 |
| Summa tillgångar | 25 000 | 422 349 | 546 805 | 496 594 | 577 809 | 518 885 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | — | 226 471 | 357 156 | 337 565 | 437 949 | 442 700 |
| Långfristiga skulder | — | 319 991 | 169 436 | 134 017 | 114 372 | 50 000 |
| Summa skulder | 0 | 546 462 | 526 592 | 471 582 | 552 321 | 492 700 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | — | −149 113 | 144 326 | −6 001 | −49 524 | −69 303 |
| Summa eget kapital | 25 000 | −124 113 | 20 213 | 25 012 | 25 488 | 26 185 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 532 000 | 1 588 000 | 1 327 000 | 1 634 000 | 1 253 000 |
| Rörelseresultat | 0 | −136 923 | 178 925 | 32 963 | −14 505 | −53 331 |
| EBITDA | — | −134 954 | 185 160 | 39 770 | −7 698 | −45 904 |
| Resultat före skatt | 0 | −149 113 | 144 326 | −4 700 | −49 524 | −69 303 |
| Årets resultat | — | −149 113 | 144 326 | −6 001 | −49 524 | −69 303 |
| Personalkostnader | — | 19 993 | 97 120 | 42 414 | 103 300 | 346 712 |
| Avskrivningar | — | 1 969 | 6 235 | 6 807 | 6 807 | 7 427 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lina Ericson blommor och sånt i Sälen AB
Översikt
Lina Ericson blommor och sånt i Sälen AB (org.nr 559254-1998) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Sälen.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 253 000 kr, vilket är 23,3 % mindre än året innan (1 634 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 69 303 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 253 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 518 885 kr och det egna kapitalet 26 185 kr (soliditet 5,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.