JSW Friskvård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 303 361 | 437 582 | 700 440 | 779 133 | 882 761 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 188 632 | 1 078 367 | 968 102 | 857 837 | 615 674 |
| Summa tillgångar | 1 491 993 | 1 515 949 | 1 668 542 | 1 636 970 | 1 498 435 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 73 259 | 27 320 | 42 604 | 72 310 | 14 124 |
| Långfristiga skulder | 1 391 894 | 1 462 754 | 1 456 672 | 1 132 264 | 1 451 915 |
| Summa skulder | 1 465 153 | 1 490 074 | 1 499 276 | 1 204 574 | 1 466 039 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −438 160 | −16 965 | 143 390 | 263 130 | 0 |
| Summa eget kapital | 26 840 | 25 875 | 169 266 | 432 396 | 32 396 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 667 000 | 1 596 000 | 2 123 000 | 2 562 810 | 2 347 293 |
| Rörelseresultat | −438 160 | −16 900 | 209 501 | 319 717 | 71 838 |
| EBITDA | −386 221 | 93 365 | 319 766 | 429 982 | 314 001 |
| Resultat före skatt | −438 160 | −16 965 | 143 390 | 263 130 | 0 |
| Årets resultat | −438 160 | −16 965 | 143 390 | 263 130 | 0 |
| Personalkostnader | — | — | — | 46 627 | 50 846 |
| Avskrivningar | 51 939 | 110 265 | 110 265 | 110 265 | 242 163 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: JSW Friskvård AB
Översikt
JSW Friskvård AB (org.nr 559254-0941) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Kungsbacka. Bransch enligt SCB: drift av gymanläggningar (SNI 93130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 347 293 kr, vilket är 8,4 % mindre än året innan (2 562 810 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 37,0 % per år. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 498 435 kr och det egna kapitalet 32 396 kr (soliditet 2,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.