Cykelbudspoolen Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 35 370 | 47 435 | 249 489 | 347 557 | 368 394 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 35 370 | 47 435 | 249 489 | 347 557 | 368 394 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 7 840 | 26 469 | 283 528 | 163 404 | 333 813 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 7 840 | 26 469 | 283 528 | 232 404 | 333 813 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 530 | −6 564 | −55 005 | 149 192 | −80 572 |
| Summa eget kapital | 27 530 | 20 966 | −34 039 | 115 153 | 34 581 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 404 000 | 880 000 | 819 000 | 1 447 000 | 763 000 |
| Rörelseresultat | 4 339 | −6 170 | −54 514 | 281 894 | −99 190 |
| Resultat före skatt | 4 291 | −6 235 | −55 005 | 192 167 | −80 572 |
| Årets resultat | 2 530 | −6 564 | −55 005 | 149 192 | −80 572 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Cykelbudspoolen Stockholm AB
Översikt
Cykelbudspoolen Stockholm AB (org.nr 559253-6618) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: bud- och kurirverksamhet (SNI 53202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 763 000 kr, vilket är 47,3 % mindre än året innan (1 447 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,2 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 80 572 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 368 394 kr och det egna kapitalet 34 581 kr (soliditet 9,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.