Uppsala Svets & Maskin ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 126 446 | 133 546 | 178 226 | 38 248 | 164 188 | 117 487 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 17 600 | 13 200 | 8 800 | 4 400 | 0 |
| Summa tillgångar | 126 446 | 151 146 | 191 426 | 47 048 | 168 588 | 117 487 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 85 543 | 105 136 | 134 934 | 54 051 | 239 014 | 194 750 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 85 543 | 105 136 | 134 934 | 54 051 | 239 014 | 194 750 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 15 903 | 5 107 | 10 482 | −63 495 | −63 423 | −6 837 |
| Summa eget kapital | 40 903 | 46 010 | 56 492 | −7 003 | −70 426 | −77 263 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 582 000 | 823 000 | 856 000 | 483 000 | 896 000 | 832 000 |
| Rörelseresultat | 23 195 | 10 796 | 16 941 | −57 957 | −55 308 | 325 |
| EBITDA | 23 195 | 15 196 | 21 341 | −53 557 | −50 908 | 4 725 |
| Resultat före skatt | 20 863 | 7 570 | 14 954 | −63 495 | −63 423 | −6 837 |
| Årets resultat | 15 903 | 5 107 | 10 482 | −63 495 | −63 423 | −6 837 |
| Personalkostnader | 396 098 | 616 354 | 625 805 | 316 183 | 774 591 | 673 761 |
| Avskrivningar | 0 | 4 400 | 4 400 | 4 400 | 4 400 | 4 400 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Uppsala Svets & Maskin AB
Översikt
Uppsala Svets & Maskin AB (org.nr 559253-3524) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Björklinge. Bransch enligt SCB: uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner (SNI 77320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 832 000 kr, vilket är 7,1 % mindre än året innan (896 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,4 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 6 837 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 832 000 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2026 (−77 263 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.