Anitas Pizzeria ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 25 000 | 425 940 | 1 020 869 | 643 138 | 843 475 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 193 333 | 153 333 | 841 999 | 800 800 |
| Summa tillgångar | 25 000 | 619 273 | 1 174 202 | 1 485 137 | 1 644 275 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | — | 145 855 | 225 216 | 125 955 | 233 539 |
| Långfristiga skulder | — | 240 000 | 15 921 | 110 689 | 79 123 |
| Summa skulder | 0 | 385 855 | 241 137 | 236 644 | 312 662 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | — | 208 418 | 699 647 | 315 428 | 83 120 |
| Summa eget kapital | 25 000 | 233 418 | 933 065 | 1 248 493 | 1 331 613 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 682 000 | 3 996 000 | 3 867 000 | 4 005 000 |
| Rörelseresultat | 0 | 262 490 | 882 108 | 400 729 | 110 207 |
| EBITDA | — | 269 157 | 922 108 | 441 533 | 151 406 |
| Resultat före skatt | 0 | 262 490 | 882 340 | 398 928 | 107 533 |
| Årets resultat | — | 208 418 | 699 647 | 315 428 | 83 120 |
| Personalkostnader | — | 155 251 | 1 369 825 | 1 610 286 | 1 843 754 |
| Avskrivningar | — | 6 667 | 40 000 | 40 804 | 41 199 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | 1 | 3 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Anitas Pizzeria AB
Översikt
Anitas Pizzeria AB (org.nr 559252-5124) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Skärblacka. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 005 000 kr, vilket är 3,6 % mer än året innan (3 867 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 83 120 kr (2,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 001 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 644 275 kr och det egna kapitalet 1 331 613 kr (soliditet 81,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.