Forsling Fashion ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 243 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 178 076 | 978 797 | 994 719 | 867 357 | 810 305 | 462 645 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 178 076 | 978 797 | 994 719 | 867 357 | 810 305 | 462 645 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 551 401 | 482 475 | 547 335 | 640 716 | 415 312 | 258 277 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 733 068 | 680 142 | 723 335 | 816 716 | 640 312 | 308 277 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 420 008 | 37 347 | 214 729 | 22 257 | 119 352 | −15 625 |
| Summa eget kapital | 445 008 | 298 655 | 271 384 | 50 641 | 169 993 | 154 368 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 277 000 | 993 000 | 1 136 000 | 879 000 | 1 112 000 | 703 000 |
| Rörelseresultat | 718 305 | 65 077 | 252 033 | 26 424 | 192 688 | −191 532 |
| Resultat före skatt | 536 638 | 47 614 | 271 525 | 28 855 | 150 336 | −15 625 |
| Årets resultat | 420 008 | 37 347 | 214 729 | 22 257 | 119 352 | −15 625 |
| Personalkostnader | 469 252 | 847 909 | 813 489 | 775 405 | 796 158 | 790 196 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 183 700 | 242 000 | 243 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Forsling Fashion AB
Översikt
Forsling Fashion AB (org.nr 559252-3244) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 703 000 kr, vilket är 36,8 % mindre än året innan (1 112 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 11,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 15 625 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 703 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 462 645 kr och det egna kapitalet 154 368 kr (soliditet 33,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.