Reservdelar i Växjö ABAktiv

559252-2386AktiebolagRegistrerat 2020STENUNGSUND

Finansiell översikt

12 477 000 kr−6,4%
Omsättning 2025
−6,4%
Genomsnittlig årlig förändring 2024–2025
05 mn10 mn15 mn20242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
05 mn10 mn20242025
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar8 490 7878 480 957
Summa anläggningstillgångar67 05330 927
Summa tillgångar8 557 8408 511 884
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder8 164 3308 357 059
Långfristiga skulder319 568104 418
Summa skulder8 483 8988 461 477
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)698−23 535
Summa eget kapital73 94250 407
Resultaträkning
Nettoomsättning13 327 00012 477 000
Rörelseresultat−1 239 729−648 355
EBITDA−1 194 564−612 229
Resultat före skatt19 227−11 934
Årets resultat698−23 535
Personalkostnader3 693 6722 841 442
Avskrivningar45 16536 126
Övriga nyckeltal
Anställda76
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Reservdelar i Växjö AB

Översikt

Reservdelar i Växjö AB (org.nr 559252-2386) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stenungsund.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 477 000 kr, vilket är 6,4 % mindre än året innan (13 327 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 23 535 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 2 079 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 511 884 kr och det egna kapitalet 50 407 kr (soliditet 0,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.