John Wåhlin ABAktiv

559251-8970AktiebolagRegistrerat 2020STOCKHOLM

Finansiell översikt

1 103 012 kr+8,8%
Omsättning 2025/26
+8,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2024/25–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen2024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
2024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar256 151318 663
Summa anläggningstillgångar——
Summa tillgångar256 151318 663
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder162 062204 417
Långfristiga skulder60
Summa skulder162 069204 417
Aktiekapital25 00025 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)6 41020 164
Summa eget kapital94 082114 246
Resultaträkning
Nettoomsättning1 013 7861 103 012
Rörelseresultat28 41733 415
Resultat före skatt21 89531 230
Årets resultat6 41020 164
Personalkostnader707 257743 090
Avskrivningar——
Övriga nyckeltal
Anställda11
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: John Wåhlin AB

Översikt

John Wåhlin AB (org.nr 559251-8970) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp (SNI 42210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 103 012 kr, vilket är 8,8 % mer än året innan (1 013 786 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 20 164 kr (1,8 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 103 012 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 318 663 kr och det egna kapitalet 114 246 kr (soliditet 35,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.