Fikaterian ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 136 776 | 21 985 | 33 966 | 90 970 | 210 365 | 407 346 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 018 259 | 814 259 | 678 767 | 461 065 | 243 364 | 151 259 |
| Summa tillgångar | 1 155 035 | 836 244 | 712 733 | 552 035 | 454 000 | 559 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 107 322 | 65 799 | 2 199 | −981 | 30 630 | 81 746 |
| Långfristiga skulder | 1 083 999 | 895 175 | 1 074 991 | 494 137 | 398 062 | 413 005 |
| Summa skulder | 1 191 321 | 960 974 | 1 077 190 | 493 156 | 428 962 | 495 147 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −61 286 | −88 444 | −239 726 | −276 664 | −118 841 | 38 815 |
| Summa eget kapital | −36 286 | −124 730 | −364 457 | 58 879 | 25 038 | 63 853 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 789 000 | 761 000 | 570 000 | 626 000 | 1 265 000 | 2 345 000 |
| Rörelseresultat | −22 917 | −49 679 | −204 562 | −247 361 | −108 002 | 43 045 |
| EBITDA | 130 083 | 154 321 | −562 | −29 659 | 109 700 | 135 150 |
| Resultat före skatt | −61 286 | −88 444 | −239 726 | −276 664 | −118 841 | 38 815 |
| Årets resultat | −61 286 | −88 444 | −239 726 | −276 664 | −118 841 | 38 815 |
| Personalkostnader | 51 254 | 68 586 | −5 210 | 0 | 203 562 | 845 820 |
| Avskrivningar | 153 000 | 204 000 | 204 000 | 217 702 | 217 702 | 92 105 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fikaterian AB
Översikt
Fikaterian AB (org.nr 559251-7758) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Nacka. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 345 000 kr, vilket är 85,4 % mer än året innan (1 265 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 38 815 kr (1,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 781 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 559 000 kr och det egna kapitalet 63 853 kr (soliditet 11,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.