Studio Ovature ABAktiv

559251-4623AktiebolagRegistrerat 2020HISINGS BACKA

Finansiell översikt

6 204 000 kr+10,1%
Omsättning 2025
+180,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2023

Föreslagen utdelning 136 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning640 3603 440 8724 254 4635 634 0006 204 000
Årets resultat40 946269 680157 294−61 20555 794
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar107 341918 2901 550 6521 395 0932 216 672
Summa skulder63 815609 6261 084 6931 326 3402 092 125
Summa eget kapital43 526308 664465 95968 753124 547
Anställda—2338
Föreslagen utdelning——136 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Studio Ovature AB

Översikt

Studio Ovature AB (org.nr 559251-4623) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Hisings Backa. Bransch enligt SCB: tillverkning av andra möbler och madrasser (SNI 31009).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 204 000 kr, vilket är 10,1 % mer än året innan (5 634 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 181 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 55 794 kr (0,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 775 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 216 672 kr och det egna kapitalet 124 547 kr (soliditet 5,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.