MTRLVKT ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 60 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 123 375 | 132 718 | 112 466 | 101 603 | 183 002 | 204 652 |
| Summa anläggningstillgångar | 37 761 | 29 961 | 22 161 | 14 361 | 6 561 | 43 128 |
| Summa tillgångar | 161 136 | 162 679 | 134 627 | 115 964 | 189 563 | 247 780 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 118 104 | 104 675 | 81 639 | 61 725 | 95 857 | 85 022 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 130 819 | 122 356 | 88 800 | 61 725 | 95 857 | 109 709 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 5 317 | 10 006 | 5 504 | 8 411 | 39 467 | 44 365 |
| Summa eget kapital | 30 317 | 40 323 | 45 827 | 54 239 | 93 706 | 138 071 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 511 587 | 607 000 | 566 000 | 354 000 | 536 000 | 482 000 |
| Rörelseresultat | 19 466 | 17 923 | −5 001 | 3 544 | 50 063 | 81 482 |
| EBITDA | 20 705 | 25 723 | 2 799 | 11 344 | 57 863 | 92 835 |
| Resultat före skatt | 6 763 | 12 832 | 5 523 | 10 707 | 50 168 | 56 290 |
| Årets resultat | 5 317 | 10 006 | 5 504 | 8 411 | 39 467 | 44 365 |
| Personalkostnader | 341 028 | 374 318 | 379 157 | 241 809 | 329 221 | 251 325 |
| Avskrivningar | 1 239 | 7 800 | 7 800 | 7 800 | 7 800 | 11 353 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 60 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MTRLVKT AB
Översikt
MTRLVKT AB (org.nr 559250-5597) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Svanesund. Bransch enligt SCB: museiverksamhet och museisamlingar (SNI 91210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 482 000 kr, vilket är 10,1 % mindre än året innan (536 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 44 365 kr (9,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 482 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 247 780 kr och det egna kapitalet 138 071 kr (soliditet 55,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 60 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.