D G Mark & Projektledning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 595 990 | 606 435 | 564 500 | 534 734 | 469 750 | 52 297 |
| Summa anläggningstillgångar | 74 342 | 56 850 | 39 358 | 21 866 | 4 374 | 0 |
| Summa tillgångar | 670 332 | 663 285 | 603 858 | 556 600 | 474 124 | 52 297 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 99 499 | 7 352 | 7 853 | 20 399 | 8 730 | 21 663 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 278 634 | 184 057 | 131 229 | 90 164 | 13 104 | 21 663 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 366 698 | 87 530 | −6 599 | −6 192 | −5 417 | 5 615 |
| Summa eget kapital | 391 698 | 479 228 | 472 629 | 466 436 | 461 020 | 30 634 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 841 297 | 557 321 | 1 381 | 98 | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | 646 216 | 108 370 | −59 942 | −59 805 | −70 842 | 2 648 |
| EBITDA | 659 335 | 125 862 | −42 450 | −42 313 | −53 350 | 7 022 |
| Resultat före skatt | 467 081 | 110 797 | −6 599 | −6 192 | −5 214 | 7 024 |
| Årets resultat | 366 698 | 87 530 | −6 599 | −6 192 | −5 417 | 5 615 |
| Personalkostnader | 81 481 | 356 145 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | 13 119 | 17 492 | 17 492 | 17 492 | 17 492 | 4 374 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 0 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: D G Mark & Projektledning AB
Översikt
D G Mark & Projektledning AB (org.nr 559250-4749) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Skogås. Bransch enligt SCB: industridesign och modedesign (SNI 74110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 kr. Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 93,5 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 5 615 kr (561 500 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 52 297 kr och det egna kapitalet 30 634 kr (soliditet 58,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.