Lerbruket Studio ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 64 155 | 98 797 | 148 670 | 139 904 | 88 493 | 66 941 |
| Summa anläggningstillgångar | 39 861 | 31 889 | 23 917 | 36 257 | 37 735 | 61 825 |
| Summa tillgångar | 104 016 | 130 686 | 172 587 | 176 161 | 126 228 | 128 766 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 82 706 | 118 043 | 155 451 | 150 548 | 109 835 | 111 558 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 82 706 | 118 043 | 155 451 | 150 548 | 109 835 | 111 558 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −3 690 | −8 667 | 4 493 | −13 523 | −17 220 | −49 185 |
| Summa eget kapital | 21 310 | 12 643 | 17 136 | 25 613 | 16 393 | 17 208 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 280 000 | 585 000 | 835 000 | 1 185 000 | 588 000 | 518 000 |
| Rörelseresultat | −3 690 | −8 441 | 5 003 | −14 326 | −17 079 | −49 208 |
| EBITDA | — | −469 | 12 975 | −4 506 | −11 170 | −43 298 |
| Resultat före skatt | −3 690 | −8 667 | 4 493 | −13 523 | −17 220 | −49 185 |
| Årets resultat | −3 690 | −8 667 | 4 493 | −13 523 | −17 220 | −49 185 |
| Personalkostnader | 50 793 | 118 878 | 245 851 | 359 750 | 291 634 | 290 041 |
| Avskrivningar | — | 7 972 | 7 972 | 9 820 | 5 909 | 5 910 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lerbruket Studio AB
Översikt
Lerbruket Studio AB (org.nr 559250-4038) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Limhamn.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 518 000 kr, vilket är 11,9 % mindre än året innan (588 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,1 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 49 185 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 518 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 128 766 kr och det egna kapitalet 17 208 kr (soliditet 13,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.