KRL Holding i Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Det finns inga uppgifter för den här posten.
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 12 500 | 12 200 | 10 920 | 9 420 | 455 760 | 967 310 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 500 | 12 500 | 12 500 | 12 500 | 556 867 | 544 367 |
| Summa tillgångar | 25 000 | 24 700 | 23 420 | 21 920 | 1 012 627 | 1 511 677 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 514 367 | 544 067 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 514 367 | 544 067 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 900 | −300 | −1 280 | −1 500 | 478 240 | 469 350 |
| Summa eget kapital | 23 100 | 22 800 | 21 520 | 20 020 | 498 260 | 967 610 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −1 900 | −300 | −1 280 | −1 500 | −21 760 | −4 600 |
| Resultat före skatt | −1 900 | −300 | −1 280 | −1 500 | 478 240 | 469 350 |
| Årets resultat | −1 900 | −300 | −1 280 | −1 500 | 478 240 | 469 350 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: KRL Holding i Västerås AB
Översikt
KRL Holding i Västerås AB (org.nr 559249-8686) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100).
Ekonomi
Årets resultat 2025 var en vinst på 469 350 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 511 677 kr och det egna kapitalet 967 610 kr (soliditet 64,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.