Pebbel Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 38 606 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 65 571 | 148 847 | 487 127 | 110 486 | 224 923 | 332 146 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 24 325 | 57 815 | 63 355 | 72 743 | 72 743 |
| Summa tillgångar | 65 571 | 173 172 | 544 942 | 173 841 | 297 666 | 404 889 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 8 829 | 32 247 | 75 982 | 19 602 | 61 973 | 30 123 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 8 829 | 32 247 | 173 090 | 116 710 | 159 081 | 48 210 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 31 742 | 84 183 | 230 928 | −314 721 | 81 453 | 218 094 |
| Summa eget kapital | 56 742 | 140 925 | 371 852 | 57 131 | 138 585 | 356 679 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 47 664 | 242 447 | 649 857 | 135 407 | 243 278 | 396 849 |
| Rörelseresultat | 40 383 | 103 483 | 378 794 | −316 709 | 78 233 | 150 377 |
| Resultat före skatt | 40 383 | 107 790 | 290 939 | −314 721 | 81 453 | 218 094 |
| Årets resultat | 31 742 | 84 183 | 230 928 | −314 721 | 81 453 | 218 094 |
| Personalkostnader | — | — | — | 312 789 | 137 365 | 105 136 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 38 606 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Pebbel Group AB
Översikt
Pebbel Group AB (org.nr 559249-7944) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Sundbyberg. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 396 849 kr, vilket är 63,1 % mer än året innan (243 278 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 52,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 218 094 kr (55,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 404 889 kr och det egna kapitalet 356 679 kr (soliditet 88,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 38 606 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.