PeRfekT möjlighet I Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 60 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 150 477 | 119 554 | 139 573 | 101 808 | 65 888 | 44 475 |
| Summa anläggningstillgångar | 100 000 | 240 000 | 240 000 | 201 697 | 105 248 | 105 248 |
| Summa tillgångar | 250 477 | 359 554 | 379 573 | 303 505 | 171 136 | 149 723 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 37 166 | 49 367 | 41 498 | 39 788 | 23 788 | 74 950 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 95 266 | 138 767 | 130 898 | 129 188 | 55 088 | 101 250 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 130 211 | 65 576 | 27 888 | 25 641 | 41 731 | −7 575 |
| Summa eget kapital | 155 211 | 220 787 | 248 675 | 174 317 | 116 048 | 48 473 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 279 499 | 215 000 | 172 100 | 73 492 | 0 | 10 000 |
| Rörelseresultat | 225 613 | 116 246 | 39 239 | 35 411 | −36 336 | −13 173 |
| Resultat före skatt | 167 513 | 84 946 | 39 137 | 34 146 | 56 229 | −7 575 |
| Årets resultat | 130 211 | 65 576 | 27 888 | 25 641 | 41 731 | −7 575 |
| Personalkostnader | — | 5 000 | 66 710 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 0 | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 100 000 | 100 000 | 60 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: PeRfekT möjlighet I Sverige AB
Översikt
PeRfekT möjlighet I Sverige AB (org.nr 559249-7340) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 000 kr. Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 48,6 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 7 575 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 149 723 kr och det egna kapitalet 48 473 kr (soliditet 32,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.