Lena's Vårdkonsult ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 456 055 | 664 829 | 367 687 | 283 953 | 275 523 | 320 266 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 90 000 | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Summa tillgångar | 456 055 | 664 829 | 457 687 | 433 953 | 425 523 | 470 266 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 98 393 | 147 074 | 51 531 | 41 837 | 41 237 | 50 383 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 197 393 | 347 074 | 251 531 | 241 837 | 232 237 | 241 383 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 233 662 | 239 093 | 68 401 | −14 040 | 1 170 | 35 597 |
| Summa eget kapital | 258 662 | 317 755 | 206 156 | 192 116 | 193 286 | 228 883 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 869 000 | 1 069 000 | 523 000 | 0 | 216 000 | 74 000 |
| Rörelseresultat | 396 340 | 403 051 | 87 899 | −12 592 | −8 986 | 43 775 |
| Resultat före skatt | 297 292 | 301 673 | 86 712 | −13 448 | 1 170 | 45 443 |
| Årets resultat | 233 662 | 239 093 | 68 401 | −14 040 | 1 170 | 35 597 |
| Personalkostnader | 408 839 | 613 673 | 414 723 | 0 | 182 313 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | 180 000 | 180 000 | — | — | — | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lena's Vårdkonsult AB
Översikt
Lena's Vårdkonsult AB (org.nr 559249-2275) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2020 och har funnits i 6 år. Säte enligt registret: Norrköping. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 74 000 kr, vilket är 65,7 % mindre än året innan (216 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 38,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 35 597 kr (48,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 470 266 kr och det egna kapitalet 228 883 kr (soliditet 48,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.